Otázky a odpovědi o dotacích pro včelaře

Na co všechno se dotace vztahují?

V rámci podpory včelařství můžete pořídit mnoho nového vybavení, například nástavkové úly, nádoby na med nebo medomety, refraktometry atd. Přesný výčet zboží najdete na našich stránkách v článku na co lze získat dotaci.

Je pravda, že díky novému nařízení vlády může začínající včelař požádat dotaci na jakýkoliv nástavkový úl?

Ano, nově nařízení vlády nespecifikuje přesné typy či rámkové míry úlů, platí ale stále podmínka, že musí být nástavkové.

Abych získal dotaci, musím zboží nakoupit najednou či u jednoho prodejce?

Nikoliv, můžete nakupovat od jakéhokoliv prodejce, můžete nakupovat i několikrát a po částech. Musíte akorát k budoucí žádosti o dotace přiložit dané faktury.

Kde získat formuláře?

Formuláře můžete získat již nyní na internetu, ze stránek Českého svazu včelařů nebo stránek Státního zemědělského intervenčního fondu.

Můžete si ale také počkat na dubnové vydání časopisu Včelařství, kde budou již tradičně přiloženy a vy nemusíte nic stahovat a tisknout.

Kam zaslat žádost o dotace?

Vyplněnou žádost, kterou doplníte fakturami prokazující nákup zboží, zašlete Českému svazu včelařů na adresu:

Český svaz včelařů, o. s.
Křemencova 8
Praha 1
115 24

Do kdy musím zaslat žádost?

Aby se ČSV žádostí zabýval a přijal ji, musí být poslaná nejpozději do 20. června.

Musím poslat vyplněnou žádost spolu s fakturou za zboží?

Ne, nemusíte. Stačí, když faktury pošlete po zaslání žádosti. Je však lepší je posílat najednou, aby jste na tento důležitý krok například nezapomněli nebo měli jistotu, že faktury dorazily včas.

Do kdy musím zaslat faktury?

Faktury musíte poslat nejpozději do 20. srpna.

Kdy bude rozhodnuto o mé žádosti?

Žádosti se začínají vyhodnocovat po 20. srpnu. Tímto dnem končí možnost zasílat žádosti a faktury a začíná samotné vyhodnocování žádostí. Rozhodnutí vám může přijít od konce srpna či v září.

Kdy mi budou peníze vyplaceny?

Nelze říci přesně, kdy dojde k vyplacení dotací. Můžeme ale předpokládat, že k tomu dojde v půlce října, jelikož dotace za rok 2013 byly vyplaceny k 15. říjnu 2013.

Mohou moji žádost odmítnout a nevyplatit?

Mohou, ale pouze pokud bude žádost špatně vyplněná nebo bude chybět faktura či jiné další technické nedostatky. Jestliže splníte všechny podmínky, není důvod k zamítnutí žádosti a nevyplacení dotace, jelikož tu získávají všichni žadatelé.

Co když se sejde více žádostí, než je peněz?

Tato situace samozřejmě může nastat, ale peníze ve výsledku dostanou opět všichni úspěšní žadatelé. Pokud bude letos více žádostí než rozpočet SZIF k tomu určený, přistoupí se akorát k poměrnému snížení výše jednotlivých dotací. Jinými slovy: místo proplacení 50 % z ceny dostanete o trochu méně. K dané situaci došlo například v roku 2013, kdy musel SZIF přikročit ke krácení u některých opatření koeficientem 0,9593.

Co když jsem zde nenašel odpověď?

Jestli vám tyto odpovědi nestačí, neváhejte nás kontaktovat – my vám rádi odpovíme a s dotacemi pomůžeme.

Kontaktujte nás přímo na telefonu: +420 603 978 312 (volejte prosím mezi 10:00 až 18:30) nebo nás kontaktujte pomocí kontaktního formuláře.

Přímý kontakt

 • Dotační poradna
  Kabeláčova 562/4
  Praha - Lhotka
  144 00
  V budově včelařských potřeb
 • Napište nám
  info@dotaceprovcelare.cz
 • Nebo volejte
  +420 724 937 999 (T-mob)