Přehled o dotacích

V České republice může včelař dosáhnout hned na několik druhů dotací. No a proč nevyužít nějakou tu dotaci, abyste si ulehčili práci, nebo mohli lépe bojovat proti varroáze atd.?

"Národní" dotace ministerstva zemědělství - Dotační program 1.D. - podpora včelařství

Začněme z vrchu dolů. První dotace, která u nás začala fungovat, je dotace od ministerstva zemědělství. Za dobu svého fungování si získala rovnou několik označení, například „dotace na cukr“, jelikož včelaři zprvu získávali nezdaněný cukr, dále pak „dotace na zazimování“ jelikož se peníze vyplácejí na podzim, nebo také „dotace za opylování“, jelikož včelařovy včely opylovávájí „státní“ květenu.

V rámci této dotace mohl získat včelař přibližně 150,- Kč na jedno včelstvo, přičemž jedinou podmínkou k udělení dotace bylo zazimování silného včelstva a být podat žádost prostřednictvím Českého svazu včelařů, který odře veškerou administrativu. Peníze však vyplácí stát a to i nečlenům ČSV.

Získat takovou dotaci je opravdu jednoduché.

Krajské dotace

Jelikož krajské dotace pro včelaře vyhlašují je jednotlivé kraje, jsou dané podmínky poměrně odlišné. Většinou se omezují na podporu začínajících včelařů (10-15 tisíc korun pro vybavení pár včelstev) nebo na boj proti varroáze či vyšetření moru včelího plodu.

Veškeré informace je dobré hledat rovnou na internetových stránkách daného kraje.

"Malé unijní" dotace

Označení dotace vychází ze skutečnosti, že dotaci z poloviny hradí stát a z poloviny Evropská unie.

Podpora včelařů v rámci této dotace je realizována v pěti rovinách. Za lomítky jsou částky, které byly včelařům vyplaceny za rok 2013:

 • Technická pomoc – 35 630 000 Kč

 • Boj proti varroáze – 18 932 000 Kč

 • Racionalizace kočování včelstev – 3 867 000 Kč

 • Úhrada nákladů na rozbory medu – 494 000 Kč

 • Obnova včelstev – 7 286 000 Kč

Veškeré okruhy mají jedno společné – proplácejí se zpětně a pouze na zboží v minimální výši 20 000 a maximální 100 000 korun.

Žádosti o dotace se podávají opět prostřednictvím ČSV, který je odesílá na Státní zemědělský a intervenční fond (SZIF) a díky tomu je náročnost získání dotace opět velmi nízká. Dotaci přitom získává prakticky každý včelař, který podá správně vyplněné žádosti.

"Velké unijní" dotace

Zde jsme již u velkých dotací, které jsou určeny spíše včelařům, kteří mají včelařské zemědělské družstvo a chtějí ho modernizovat, nebo rovnou založit nové. Dotace se vyplácí v rámci programu rozvoje venkova a jedná se o dotace v rámci milionů korun.

Tomu ale odpovídá i náročnost na získání dotace, která je vysoká – musíte vypracovat projekt, který nakonec bude soutěžit s jinými, a podle bodového ohodnocení dotaci možná získáte, rozhodnutí závisí pak na SZIF.

Podpora od obcí

Základní organizace Českého svazu včelařů často podávají jednorázové žádosti o podporu včelařství rovnou místním obcím v rámci takzvané „spolkové činnosti“. Ačkoliv tyto programy podpor nejsou určeny primárně pro včelaře, ale pro všechny místní organizace, jako jsou například místní fotbalisté, myslivci, hasiči, rybáři a další. Proč to tedy nezkusit také?

Přímý kontakt

 • Dotační poradna
  Kabeláčova 562/4
  Praha - Lhotka
  144 00
  V budově včelařských potřeb
 • Napište nám
  info@dotaceprovcelare.cz
 • Nebo volejte
  +420 724 937 999 (T-mob)